Nusaybin Halk Eğitim Merkezinde düzenlenen Kutlu Doğum etkinliği Kur’an-ı Kerim ve Mevlid-i Şerif’in okunmasıyla başladı.
Daha sonra Kutlu Doğum konuşması yapan Molla Osman Tayfur, bir kaç yıl önce Nusaybin’e kutlu doğum için geldiklerini ve bazı kişilerin sesleri duymamak için pencerelerini kapattığını bildirdi.
“Tarih boyunca hakkı söyleyenlere karşı birileri kulaklarını tıkamıştır” diyen Tayfur, konuşmasını şöyle sürdü;
“Ama kulaklarını tıkayanlar hep kendilerine zarar vermiştir.  O zamanda onlara söyledim ki bu şehir ya bizi dinleyecek, hakkın sesine kulak verecek.  Allah resulünün önderliğine tabi olacak sahte önderliklerden vaz geçecek. Ya da bu şehir birçok bela ve musibet görecektir. Eğer bu halk Allah ve resulüne tekrar dönmese Stalinlerin, maoların diğer keferelerin yolunu terk edip resullulahın önderliğinde hakça, adaletçe bir yaşam ve mücadele etmek için yola koyulmasa çok daha büyük felaketler bu kavmi bekliyor” dedi.
Konuşmasında geçmiş kavimler ve onların başına gelen musibetlerden örnekler veren Tayfur; “Geçmişte helak olanlar böyle helak oldu. Gelen peygamberlere kulaklarının tıkadılar, onlara hakaretler ettiler, onlara iftiralarda bulundular, birçoğunu şehit ettiler ama sonunda helak olup gittiler. Bu gün yine gördüğümüz bela ve musibetler bizim için bir uyarıdır. Eğer tövbe etse Allah’a, Resulüne hak ve adalet olan İslam’a dönerse geçmişte olduğu gibi bu coğrafyada bir daha adalet gelecek bir daha hak gelecek bir daha kardeşlik gelecek. Ama aynı şekilde bu coğrafyada hüküm sürenler yüz yıldır hüküm sürenler tarihlerine baksınlar, yüz yıldır bu topraklardan bela ve musibet eksik olmadı bu topraklarda gözyaşı eksik olmadı sadece bu bölgemizde değil Anadolunun her tarafında bu şunu gösteriyor.  Bu coğrafyanın mayasıyla oynandı bu coğrafyanın mayası İslam’dır, Kur’andır, Allah Resul’ünün sevgisidir, İslam’ın bize göstermiş olduğu hayat veren şiarlarıdır. Eğer tekrar bu coğrafyada Türkü’yle, Kürt’üyle bütün renkleriyle barış ve kardeşlik içeresinde Adalet ve hak dairesi içeresinde bereket ve rahmet gölgesi altında yaşamak istiyorsak bizim İslam’a dönmekten başka bir çaremiz yok” ifadelerini kullandı.
Konuşmalardan sonra Mahfuz Aktekin ve Bilal Şayık ilahi ve ezgiler seslendirdi.
Kutlu doğum programı yapılan duayla sona erdi.